Elektrikte Yeşil Tarife Dönemi (YETA) Ağustos’ta Başlıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yaptığı yazılı açıklamayla uzun süredir geliştirilmekte olan Yenilenebilir Tarife (YETA) projesinde sona geldiklerini ve Ağustos ayı itibariyle elektrikte Yeşil Tarife döneminin başlayacağını duyurdu.

Şubat 2020’de TBBM’den geçen ilgili kanun çerçevesinde son çalışmaları tamamlanan Yeşil Tarife (YETA) projesi kapsamında, isteyen vatandaşlar elektriğini yalnızca rüzgar ve güneş enerjisinden sağlayabilecek. Bir çevre duyarlılığı olarak ortaya çıkan proje şimdilik yalnızca isteğe bağlı olarak sunulurken, asıl hedef gelecekte Türkiye’nin tamamının enerjisini bu kaynaklardan sağlayabilmek.

Yeşil Tarifeye (YETA) Nasıl Geçilecek?

Yeşil Tarifye geçmek isteyenler vatandaşların yapması gereken tek şey, abonesi olduğu elektrik dağıtım şirketine başvurarak bu tarifeye geçmek istediğini belirtmek olacak. Tarifeye geçen vatandaşların elektrikleri yeşil enerjiden sağlanacak ve başvurularının ardından ilk faturaları da bu tarife kapsamında düzenlenecek.

YETA tarifesine geçmek isteyen vatandaşların yalnızca elektrik tedarik şirketlerine giderek ‘ben bu tarifeye geçmek istiyorum’ demeleri yeterli olacak. O talepten sonra geçenlerin faturaları o tarifeye göre düzenlenecek. Diyelim ki elektrik tedarik şirketi ile 1 yıllık bir anlaşma yaptınız, o tarifeden çıkma isteğinde bulununcaya kadar o tarifeyi kullanmış olacaksınız. Bununla ilgili detayları da daha sonra açıklayacağız.

Fatih Dönmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı

YETA Kullananlara Ödül: Yeşil Sertifika

Yeşil tarife kullanarak çevreye katkı sağlayan ev ve iş yerlerine, bu desteklerine karşılık olarak ödül niteliğinde bir yeşil sertifika verilecek.

Örneğin, bir işletme veya ev YETA’dan yararlanırsa, onlara özel sertifikalar vermeyi planlıyoruz.

Fatih Dönmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı

Yeşil Tarife Ücretleri Nasıl? Kullanmak Mantıklı Mı?

Bakan Fatih Dönmez yaptığı açıklamada Yeşil Tarife ücretinin normal kullanım ücretinden daha yüksek olduğunu söyledi ve detayların daha sonra açıklanacağını dile getirdi. Bu yönüyle bakıldığında Yenilenebilir Tarife (YETA) kullanımı için, şimdilik yalnızca çevreye katkı sağlamak isteyen vatandaşlar için hazırlanmış bir sosyal sorumluluk projesi diyebiliriz. Gelecek yıllarda ise projenin yaygınlaşması ve yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanan elektriğin maliyetinin düşürülmesiyle Yenilenebilir Tarife çok daha ucuz ve faydalı bir hal alabilir.

Elektrikte Yeşil Tarife Dönemi (YETA) Ağustos’ta Başlıyor” için bir yorum

Bir Cevap Yazın