Yeşil Tarife (YETA) Nedir?

Yenilenebilir enerji kullanarak çevreye katkı sağlamak isteyenler için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Bakan Fatih Dönmez’in önderliğinde uzun süredir geliştirilen Yenilenebilir Tarife (YETA) projesi, 2020’nin Ağustos ayı itibariyle vatandaşlara sunuluyor. YETA nedir sorusunun cevabını ve YETA hakkında ayrıntılı bilgileri sizler için bu yazımızda bir araya getirdik.

İlk olarak 2017 yılında gündeme gelen YETA projesi, 2020 yılına kadar geliştirilmiş ve 2020 yılının şubat ayında konuyla ilgili kanun Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilmişti. Bunun ardından çalışmalarına başlayan çalışmalarla, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu da gerekli yönetmelikleri çıkardı ve Yenilenebilir Tarife (YETA) için gerekli altyapı hazırlıkları tamamlandı. Bakan Fatih Dönmez, 3 Temmuz 2020 tarihinde yaptığı açıklamayla YETA’nın Ağustos ayı itibariyle başlayacağını resmen duyurmuş oldu. Peki Yeşil Tarife tam olarak nasıl işleyecek ve Yeşil Tarife kullanıcıları nasıl ücretlendirilecek?

Yeşil Tarife Elektrik Kullanımı İsteğe Bağlı Olacak

Yeşil Tarife (YETA) herhangi bir zorunluluk değil, yenilenebilir enerji kullanarak çevreye katkı sağlamak isteyenler için bir seçenek olarak geliştirildi. Kullandığı elektriğin güneş ve rüzgar enerjisinden elde edilmesini isteyenler, enerji aldıkları şirketlere başvurarak bu tarifeye geçebilecek. Yenilenebilir Tarife kapsamında, YETA kullanıcılarına yalnızca yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektrik verilecek. Bu sayede bilinçli vatandaşların çevreye katkı sağlamasının önü açılmış olacak. YETA kullanan ev ve iş yerlerine bu katkıları için yeşil sertifika verilecek.

Bakan Fatih Dönmez’in Yeşil Tarife ya da Yenilenebilir Enerji tarife isimlerinden istediğinizi kullanabilirsiniz dediği proje kapsamında yeşil enerji kullanmak için yapılması gereken yalnızca enerji dağıtım şirketlerine başvuru yapmak. Başvurunun hemen ardından tarife YETA’ya geçirilecek ve düzenlenen ilk fatura bu tarife kapsamında düzenlenecek. Peki Yeşil Tarife (YETA) daha mı ucuz, yoksa daha mı pahalı olacak?

Yeşil Tarife Elektrik Ücretleri

Yeşil Tarife (YETA) kullanıcılarının elektrik için daha fazla para ödeyeceğini söyleyen Bakan Fatih Dönmez, yeşil tarifenin yaygınlaşması ve yenilenebilir enerjiye yapılan yeni yatırımlarla gelecekte bunun değişebilmesi için çalıştıklarını söyleyerek, 2002 yılında %26 seviyelerinde olan yenilenebilir enerji üretiminin bugün %50 seviyelerine çıktığına dikkat çekti ve her yıl 1.000 MW güneş ve rüzgar kurulu gücünü devreye alma hedeflerini dile getirdi.

Yeşil tarife elektrik ücretlendirmeleri ve tarife hakkındaki diğer bilinmeyenler ile ilgili hususların yakın zamanda netleşmesi ve kamuoyuyla paylaşılması beklenirken, YETA şimdilik çevre dostu elektrik kullanmak isteyen vatandaşlar için bir sosyal sorumluluk projesi örneği olmaktan ileriye gidemiyor diyebiliriz.

Yeşil Tarife (YETA) Nedir?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın