Güneş Paneli ile Elektrik Üretimi

Sınırsız bir kaynak olan güneş enerjisi, elektrik üretimi için oldukça elverişli bir kaynaktır. Panel üzerinde bulunan elektronlar atomlardan ayrılarak elektrik ortaya çıkarılmış olur. Güneş ışığından alınan ısıyı elektriğe dönüştüren hücreler vardır. Bu hücreler negatif ve pozitif olarak filmlerden meydana gelir. Güneşten gelen ışığı emen paneller sayesinde ve hücreler aracılığı ile elektrik elde edilmiş olur. Panelde bulunan elektronlar kablolar sayesinde elektrik başlatır.

Güneş Panellerinin Faydaları Nelerdir?

Günümüzde çok fazla tercih edilen güneş panellerinin pek çok faydası bulunur. Kolay bir şekilde kurulan güneş panellerinin herhangi bir zararı yoktur.

Güneş panellerinin faydaları şu şekildedir;

  • Güneş panellerinin maliyetleri oldukça düşüktür.
  • Yenilenebilir bir enerji üretir.
  • Geniş ölçekli bir kullanım alanı sağlar.
  • Kolay kolay bitmeyecek kaynağı vardır.
  • Güneş panelleri çevreye duyarlı olarak üretilir. 
  • Bakımı kolay ve düşük maliyetlidir.
  • Hemen hemen her bölgede rahatlıkla kullanılabilir.

Güneş enerjisini sağlayan bu panellerin zor bir bakımı yoktur. Güneşi çok olan bir ülke olduğumuz için herkesin rahatlıkla tercih edebileceği bir enerji aracıdır. Genel olarak çatılara kurulduğu için boş yerlerden de tasarruf edilmiş oluyor. Evlerin çatılarına konularak sıcak su ihtiyacı bu şekilde giderilir. Özellikle çevreye duman, radyasyon ve benzeri sıkıntılar çıkarmadığı için oldukça çevreci bir ürün olduğu söylenebilir.

Güneş Panellerinin Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Güneş panelleri temizliği gerekli olan ürünler arasında yer alır. Çünkü temizliğine dikkat edilmeyen ve rutin kontrolleri yapılmayan panellerin ömrü kısadır. Bir güneş panelinin ortalama ömrü 25 yıl kadardır. Fakat temizliğine dikkat edilmediği takdirde hem süre kısalır hem de istenen verimlilik alınmamış olur. Enerji üretecek olan güneş panelleri zamanla çevresel faktörlerden etkilenebilir. 

Bu nedenle panele yapışmış olan böcek ve pisliklerinin temizlenmesi gerekir. Toz, kir ve yapışkan maddeler zamanla panele zarar verir. Temizlik işlemi yapılırken kesinlikle kimyasal deterjanlardan uzak durulması gerekir. Çünkü kimyasallar gözle görülmesi mümkün olmayan küçük çatlaklar meydana getirebilir. Bu çatlakların arasından kaçan su sızıntıları paneli bozar. Saf su ile ya da panele özel üretilmiş olan sular ile silinmesi önerilir. Kireçli su ile yapılan temizlikler de verimliliğin düşmesine neden olabilir.

Güneş Panelinin Kullanım Alanları

Günümüzde elektrik üretiminden tasarruf etmek isteyen pek çok kişi güneş paneli kullanır. Birden çok sektör de güneş panellerinden yararlanarak enerjiye olan ihtiyacını gidermiş olur. Eski dönemlerden beri kullanılsa da faydaları bilindikçe daha çok tercih edilir oldu. Tarımsal alanlar ve evlerin çatıları en çok panel konulan alanların başında gösterilebilir. 

Ayrıca elektrik kesintilerinden etkilenmemek amacı ile trafik lambalarında da güneş panelleri bulunur. Diğer kullanım alanları arasında sokak lambaları, hayvancılık ve tarımsal alanlar, fabrikalar, oteller, alışveriş merkezleri ve hastaneler gösterilebilir. Bu sayede pek çok kişi kendi elektrik üretimini yaparak tasarruf sağlamış olur.

Güneş Paneli Ne İşe Yarar?

Güneş paneli yenilenebilir olan güneş enerjisini, elektrik enerjisine çeviren bir sistemdir. Güneşten sağlanan ısı ile ihtiyaç duyulan alanlarda kullanılabilir enerji sağlar. Tasarruf sağlamasının yanı sıra kolay kurulan bir üründür. Özellikle ev ve iş yerlerinde tercih edilir. Çünkü buralarda bulunan ve elektrik ile çalışan aletlerin kullanılmasında kolaylık sağlar. 

Güneş panellerinin kurulmasındaki en önemli neden, kişiye tasarruf sağlaması ve çevreye zarar vermemesinden dolayıdır. Herhangi bir gaz salınımı yapmadığı için bulunulan ortamdaki havayı kirletmez, kişilerin sağlığına da zarar gelmemiş olur. Mekan seçmeyen bir ürün olması dolayısı ile de herkes tarafından rağbet görür. Güneş enerjisi sayesinde elektrik kesintilerinden etkilenmeden işinizi yaparsınız.

Bir Cevap Yazın