Güneş Enerjisi Paneli Gece Elektrik Üretir Mi?

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek günümüzün şartları gereği çok önemli bir durum olmuştur. Enerji ihtiyacının çok fazla olduğu son dönemde bu ihtiyaç fosil yakıtlardan karşılanmaktadır. Ancak fosil yakıtlar çevreye zarar vermektedir. Tam burada da devreye güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları devreye girer. 

İnsanlar güneş enerjisi panelleri kullanarak elde edilene enerjiyi çok farklı biçimde kullanabilir. Fakat insanların aklına takılan sorular vardır. Bu soruların başında da güneş enerjisi gece veya kapalı havalarda elektrik üretebilir mi sorusudur. Güneş enerjisinin kaynağı diğer tüm enerjiler gibi güneş olduğu için güneş olmazsa işlevi olmaz. Bu nedenle sadece güneş varken kullanılabilir.

Yenilenebilir Enerji Nedir?

Yenilenebilir enerji kaynakları, doğal süreçler ile uyumlu bir şekilde enerji üretilebilen kaynaklardır. Bu kaynaklara yönelim son 70 yılda ortaya çıkmıştır. Çevreci insanların çalışmaları ve devletlerin gerçeği görmeleri sonucunda yeşil enerjiye keskin bir dönüş yaşanmıştır. 

Yeşil enerji kaynakları çevreye hiçbir zarar vermediği gibi ekonomiyi de rahatlatır. Enerji ihtiyacının genel olarak fosil yakıtlardan karşılanması ve bu fosil yakıtların da belirli bölgelerde bulunması ülkeleri bu duruma zorlamıştır. Çok pahalı bir şekilde satılan petrol ve türevleri ülkelerin ekonomisini ciddi bir biçimde sarsmaktadır. Üstelik fosil yakıtlar çevreye inanılmaz derecede zarar verir. Yenilenebilir enerji kaynakları ise bedavadır. 

Sadece kurulumunda biraz maliyet gerekir ancak asla bitmeyen bu enerji kaynağı sizlere sürekli enerji sağlar. Tek yapılması gereken coğrafi koşullarınıza uygun yenilenebilir enerji kaynağını bulmaktır. Örneğin karasal ortamda gel-git enerjisi için santral kurmak anlamsız olur. Hiçbir enerji getirisi olmaz ve mali zarara sokar.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Yenilenebilir enerji kaynakları da enerjisini güneşten alır. Güneş tüm bu enerjinin oluşumunda güneş panelleri hariç dolaylı yoldan etkiler. Özellikle orta kuşak ülkelerinin ve gelişmiş ülkelerin yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimi çok fazladır. Bu durumun ana sebebi sermaye ve bilinçli insanlardır. Doğal kaynakları fütursuzca kullanmayan insanlar bu enerji kaynaklarına yönelimi desteklemiştir. 

Yenilenebilir enerji kaynakları arasında şunlar bulunur:

  • Hidroelektrik enerjisi
  • Güneş enerjisi
  • Rüzgar enerjisi
  • Dalga enerjisi
  • Gel git enerjisi
  • Bor enerjisi
  • Hidrojen enerji
  • Jeotermal enerji

Bu enerji kaynakları arasında hidroelektrik enerjisi ve güneş enerjisi pek yaygın kullanılır.

Güneş Enerjisi

Güneşin çekirdeğinde gerçekleşen hidrojen elementinin helyum elementine dönüşme süreci sayesinde güneş enerjisi oluşur. Bu süreç füzyon olarak adlandırılır. Güneş ana enerji kaynağıdır ve ışınlarının çok az bir bölümü dünyamıza ulaşmasına rağmen enerji ihtiyacımızı fazlası ile karşılar. Yenilenebilir olan ve çevreyi kirletmeyen güneş enerjisi panellerini kurmak teknolojik gelişmeler sayesinde ucuz bir hâl almıştır. 

Güneş enerji sistemine solar sistemi de denir. Bu sistemde güneşten gelen fotonlar toplanır. Fotonlar güneş piline çarpınca elektronlar panel yüzeyine çekilir. Bu çekilme sayesinde panelin üst ve alt kısımları arasında bir akım oluşur. Bu akım sayesinde de enerjiyi istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Güneş Enerjisi Paneli Kurulumu

Paneli kurmadan önce tüm malzemelerin eksiksiz bulunduğundan emin olmanız gerekir. Panel kurulumunun 3 tipi vardır. Bu tipler; zemin tipi, kiremit çatı tipi, alüminyum sandviç panel tipidir. Öncelikle panel eğimi az olan güneşi gören kısma kurulmalıdır. Panel kurma işleminde tavsiye edilen şirket ile anlaşmanız ve uzman kişilerin bu paneli kurmasıdır. Aksi takdirde yanlış kurma ihtimaliniz yüksektir. Paneli satın aldığınız şirketler genelde kurulumu da üstlenir. Bu tarz şirketlerden satın alma işlemini yapmanız mantıklı olacaktır.

Bir Cevap Yazın