İngiltere’nin En Büyük Güneş Enerjisi Projesi Cleve Hill Solar Park Onaylandı

Tamamlandığında 958 dönüm alana kurulu 900.000 güneş paneline ve toplamda 350 MW kurlu güce sahip olacak olan, İngiltere’nin en büyük güneş enerjisi projesi Cleve Hill, uzun süren tartışmaların ardından İngiltere Enerji Bakanlığı’ndan (BEIS) onay aldı.

İlk olarak 2017 yılında duyurulan Cleve Hill Solar Park, büyüklüğü sebebiyle İngiltere’de ulusal öneme sahip ilk güneş enerjisi projesi olarak kabul ediliyor. Yapılması planlanan alanda doğaya yazar vereceği yönündeki karşı görüşler sebebiyle uzun süredir İngiltere’nin gündeminde bulunuyordu. Tartışmalar ve incelemeler sonucunda, 450 Milyon Euroluk dev proje geçtiğimiz günlerde hükumet tarafından onaylandı.

Hive Energy ve Wirsol Energy firmalarının ortak projesi olan projenin 2022 yılının Nisan ayına kadar tamamlanması planlanıyor. Tamamlandığında 350MW kurulu güce ulaşacak ve 91.000’in üzerinde konutun enerji ihtiyacını karşılayacak projenin onay alması hakkında açıklama yapan firma yetkilileri, Cleve Hill Solar Park’ın 69.000 ton karbondioksit emisyonu azaltacağına dikkat çekerek güneş enerjisinin olumlu yanlarına vurgu yaptılar.

Güneş enerjisi benzersizdir. Dünyayı dönüştürme gücüne sahiptir.

Giles Redpath, Hive Energy CEO’su

Kent şehrine inşa edilecek projede, bir dizi güneş fotovoltaik modülü, enerji depolama ve geliştirme alyapıları bulunacak. İtirazların reddedilmesi ve projeye onay verilmesiyle beraber tam konumu da Faversham’ın bir mil kuzeydoğusunda Whitstable’ın 5 mil batısında ve Granevey köyüne en yakın konum olacak şekilde kesinleşti.

Bir Cevap Yazın