2020 İklim Eylemleri Koronavirüs Engeline Takıldı

Birçok uzmana göre 2020 iklim eylemleri koronavirüsten kaynaklı olumsuz etkileniyor. Bu durumdan en çok gelişmekte olan ülkeler etkileniyor. Koronavirüs salgını yüzünden ertelenen birçok toplantıların yanı sıra, salgınla ilgili küresel mücadele kapsamında gereken kaynaklar özellikle gelişmekte olan ülkelerin iklim eylemleri planlarını sıkıntıya sokuyor. Üzerinden 5 yıl geçen Paris anlaşmasından bu yana ülkelerin kasım ayındaki iklim zirvesi için iklim planlarını BM’ye sunmaları gerekiyor.

Bu Seneki İklim Zirvesi İçin Görüşler

Yaklaşık 75 ülkeye iklim desteği sağlayan NDC Partnership’in yurt içi taahhüt yöneticisi Jahan Chowdhury, bilinmeyen topraklara girildiği ve ülkelerin bu yıl NDC’lerini sunabileceklerinden emin olmadığını dile getirdi. NDC’lerin daha sıkı hazırlanmasına destek olan Küresel Yeşil Kalkındırma Enstitüsü’de irtibatta oldukları birçok ülkeyle görüşmelerin durma noktasında olduğunü bildirdi.

Bu alanda birçok ülkenin NDC’ler için çaba harcadığı faka küresel salgın nedeniyle çalışmaların zorlaştığı belirtiliyor. Şimdiye kadar sadece dört ülkenin NDC’lerini hazırlayıp BM’ye bildirdikleri belirtiliyor. Bu ülkeler arasında, Norveç, Moldova, Marshall Adaları ve Surinam olduğu belirtiliyor.

Bir Cevap Yazın