Deniz Dalgası İle Elektrik Üretimi

Denizde ve okyanuslarda meydana gelen gelgit sonucu ortaya dalga enerjisini çıkarmaktadır. Dalga enerjisi yenilenebilir bir enerji kayağı türüdür. Denizler ve okyanusların üzerine rüzgar çarpması ile oluşan dalgalar bir tür enerji oluşmasını sağlamaktadır. 

Buna bağlı olarak rüzgar ne kadar şiddetli olursa dalga da o yönde şiddetli olur ve ortaya çıkan enerji miktarı yüksek olur. Dalgaların üretmiş olduğu enerji sayesinde elektrik üretimi de yapılabilmektedir. Dalga enerjisi ile elektrik üretimi sanılanın aksine oldukça zordur. 

Bu sebeple dünya üzerinde dalga enerjisini kullanarak elektrik üreten ülke sayısı çok azdır. Normal zaman da denizin üzerinde görmüş olduğumuz dalgalar elektrik üretimi için gerekli enerjiyi sağlayabilen dalgalardır. Peki deniz dalgası ile elektrik üretimi nasıl yapılır? Bunu inceleyelim.

Deniz Dalgası Yolu İle Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır?

Yukarıda söylemiş olduğumuz gibi dalgaların oluşmasında temel faktör deniz ve okyanusların üzerinde kuvvetli rüzgarların bulunmasıdır. Rüzgar kuvveti ne kadar yüksek olursa ortaya çıkabilecek dalga enerjisi de o kadar büyük olur. 

Rüzgarın sert esmesiyle birlikte deniz rüzgara fazla karşılık veremez ve rüzgar yönünde dalga oluşmaya başlar. Dalgaların güçlü olabilmesinin diğer etkeni ise suyun içinde dalga oluşumunu yavaşlatacak materyallerin ve cisimlerin bulunmamasıdır. Dünyanın birçok bölgesinde yüksek dalgalara rastlamak mümkündür. 

Örneğin, tsunami şimdiye kadar duyabileceğiniz en yüksek dalga tipine örnektir. Bu tip dalgalar dalga dönüştürücü aracılığı ile büyük enerji kaynaklarına dönüştürülebilir. Peki, günümüzde dalga enerjisi ile elektrik üretimi yöntemleri nelerdir? Bu sorunun cevabını verelim.

Deniz dalgası yolu ile elektrik üretim yöntemleri:

 • Kıyı şeridi yöntemi ile elektrik üretimi
 • Salınımlı su yöntemi ile elektrik üretimi
 • Pelamis dalga jeneratörü ile elektrik üretimi
 • Oyster yöntemi ile elektrik üretimi

Bu saymış olduğumuz elektrik üretim yöntemleri sayesinde deniz ve okyanus üzerinde rüzgarın oluşturduğu dalga yardımı ile elektrik enerjisi üretimi yapılabilmektedir.

Kıyı Şeridi Yöntemi İle Elektrik Üretimi

Bu dalga enerjisi ile elektrik üretim yönteminde deniz kıyısına dikleşen bölgeler kullanılmaktadır. Denizdeki dalgadan yararlanarak karadaki tribünün döndürülmesini sağlamak için denize yakın şekilde tasarlanır bu nedenle diğer yöntemlerden daha iyi ve kullanışlıdır. Kendini ileri atan deniz dalgası karada sabit olan tribünün dönmesini sağlayarak elektrik üretimi sağlamaktadır.

Salınımlı Su Yöntemi İle Elektrik Üretimi

Bu yöntemde de kıyı şeridi yöntemi gibi kıyıya yakın yerlerde kurulmaktadır. Diğer enerji üretim yöntemlerine göre daha fazla verimlidir ve alınan elektrik üretimi oldukça fazladır. Bu yönteminin en önemli avantajı ise; dalga hem ileri giderken hem de geri gelirken elektrik üretimi sağlamasıdır.

Bu yöntemle deniz dalgası üzerinde her an enerji üretilmesi mümkündür. Bu yöntemin uygulanış şekli dalganın kıyıya ilerlediği kısımda büyük bir yataklama odası kurulur buradan kıyıya ilerleyen su ise kıyıda bulunan tribünü döndürür ve elektrik üretimi açığa çıkar.

Pelamis Dalga Jeneratörü İle Elektrik Üretimi

Bu elektrik üretim yönteminde gerçek anlamda elektrik enerji üretimi sağlayabiliriz. Kıyıdan daha uzak ve açık bir alanda kurulan pelamis jeneratörü ile yalnız dalganın ileri geri yapması ile değil dalganın yaptığı her hareket sonucunda enerji üretimi sağlanabilir. Bu yöntemin uygulanış biçimi ise hareketli olan parçaların birbirine bağlı olması sonucu oluşan yükselme, alçalma ve yön değiştirmesi ile birlikte elektrik enerjisinin üretilmesidir.

Oyster Yöntemi İle Elektrik Üretimi

Bu yöntem en etkili ve en güçlü yöntemdir. Bu yöntemin çalışma prensibi su seviyesinin üzerine yerleştirilmiş olan büyük istiridye şeklindeki enerji tribünün açılıp kapanması yolu ile yüksek miktarda enerji üretimi sağlamasıdır. Bu kapağın açılıp kapanması sayesinde ortaya yüksek basınç çıkmaktadır. Kıyıya kadar uzanmış olan borular sayesinde yüksek basınçla gönderilen sular deniz kıyısında bulunan enerji tribününe yüksek oranda elektrik üretim enerjisi gönderir.

Deniz Dalgası İle Elektrik Üretimi” için bir yorum

 • Mart 2, 2020 tarihinde, saat 10:09 am
  Permalink

  İnsanoğlu o kadar ilerledi ki gerçekten de artık deniz dalgasından elektrik üretebiliyoruz. Petrol, kömür savaşları son bulsun artık!

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: