Dalgadan Enerji Üretimi

Tüm ülkeler, enerji maliyetlerini düşürebilmek için çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Birçok kuruluş, çalışmalar yaparak, dalgaların oluşturduğu kinetik enerjiyi potansiyel enerjiye dönüştürmeye çalışmaktadır. Dalgadan enerji üretimi yenilenebilir enerji türlerinden birisidir. Dalgaların oluşturduğu basınçlar ile kurulan santrallerin çalışması sağlanmakta ve sistemdeki parçaların hareketi ile elektrik enerjisi üretimi yapılabilmektedir. Dalga enerji sistemleri, deniz kenarına ya da deniz içerisinde belirli noktalara kurulabiliyor. Dalgaların basınç gücünden faydalanılarak enerji üretimi sonsuz olarak yapılabilecektir.

Dalga Enerjisi Nedir?

Dalga enerjisi yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Denizler var oldukça dalgalar olacak ve bu dalga hareketlerinin oluşturacağı basınçlar, kurulacak olan enerji santrallerindeki sistemin çalışmasını sağlayacaktır. İlk kurulumda yapılan yüksek maliyetler, dezavantaj olarak görülür. Ancak kurulum sonrasında, çevreye hiçbir zararı olmadığı, bakım gerektirmediği için üretilen enerji ile avantaj sağlamaya başlayacaktır. 

Dalga enerjisi, oluşan rüzgarın deniz yüzeyindeki salınım ile meydana getirdiği dalgaların basınçlarını enerji kaynağına dönüştürme sistemi olarak açıklanmaktadır. Rüzgarlar dalga oluşturduğunda, dalgalar kinetik enerji meydana getirir ve dalgalar sahile vurarak kinetik enerji deşarjı yapar. Bu sürekli oluşur. Geliştirilen teknolojiler ile bu kinetik enerji elektrik enerjisine dönüştürülmeye çalışılır.

Dalgalardan Üretilen Enerjinin Avantajları

İnsanlar, hayatlarını devam ettirebilmek için elektrik enerjisine her zaman ihtiyaç duymaktadır. Enerjiye olan ihtiyaç arttıkça, enerji maliyetleri de artmaya başlamakta ve çeşitli kaynaklar ile çevreye zarar verilebilmektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları kullanılmaya çalışılarak, daha az maliyetli ve çevre dostu enerji üretilmeye çalışılmaktadır. Dalgalardan enerji üretimi yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak kullanılmaya başlamıştır. Bu sistemin birçok avantajı vardır.

 • İlk kurulum dışında bakım ve ek maliyet istemez.
 • Enerji kaynağı sınırsızdır. Canlı ve bitki yapısına zarar vermemektedir.
 • Hareketli parça sayısı az olduğu için bakımı kolaydır.
 • Dalga durumlarına göre deniz yüzeyine ya da yüzey altına kurulabilmektedir.

Ülkeler ve özel kuruluşlar tarafında geliştirilen çeşitli yöntemler vardır. Tüm yöntemler, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak elektrik enerji üretimini sağlamaktadır.

Temiz Enerji Sistemleri

Dünya genelinde uzun yıllar, fosil yakıtlar kullanılarak enerji üretilmeye çalışılmıştır. Fosil yakıtlar, zamanlar, havayı ve çevreyi kirleterek, canlı ve bitki yaşamını olumsuz etkilemeye başlamıştır. 

Enerji ihtiyacı sınırsız olduğu için temiz enerji sistemlerini kullanmak büyük bir ihtiyaç olmuştur. yenilenebilir enerji sistemleri ile daha temiz ve ucuz enerji üretimi mümkündür. Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ile birlikte dalga enerjisi de yenilenebilir enerji kaynağı olarak kullanılmaya başladı. Okyanus ve denizlerde dalgaların sürekli oluşması, enerji üretimi için oldukça kullanışlı bir doğal kaynaktır.

Dalga Enerji Santral Kurulumu

Denizlerde oluşan dalgaların basınçlarından faydalanarak, enerji santrallerinin çalışması sağlanabilmektedir. Dalga enerji santral kurulumları, dalga yüksekliği hesaplamalarına göre, kıyı boyunca, kıyıya yakın ya da kıyıdan uzak noktalara yapılabiliyor. Bu sistemin tek dezavantajı, ilk kurulum maliyetinin yüksek olması ve zaman almasıdır. 

Su içerisinde santralden oluşacak olan ses azda olsa yakın çevrede hafif gürültü oluşturabilecektir. Bunun dışında herhangi bir dezavantajı yoktur ve ürettiği enerji ile birçok avantaj sağlayacaktır. Kurulum sonrasında, dalgaların oluşturacağı basınç sistemi çalıştıracak, bakıma gerek kalmadan enerji üretimi devam edecektir.

Dalga Santral Türleri

Yenilenebilir enerji kaynaklarına olan yönelimler, yeni sistemlerin geliştirilmesini sağlamaktadır. Dalga enerjisi için kurulacak olan santraller, kurulum yerlerine göre gruplandırılıyor. Deniz kıyı boyunca, kıyıya yakın bölge ve kıyıdan uzak bölgeye kurulacak sistemler olarak üç grupta ele alınıyor. Kıyı boyunca kurulacak olan santraller, kurulumu ve bakımı en kolay olan santral türleridir. Kıyıya sabitlenerek ya da gömülü sistem olarak kurulum yapılır.

Dalgadan Enerji Üretimi” için bir yorum

 • Mart 2, 2020 tarihinde, saat 10:04 am
  Permalink

  İnsanoğlu dalgadan bile elektrik üretecek duruma geldi ya, vay be!

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: